NARCYZI RÓŻNEJ MAŚCI I KOLORU



Narcyz uważa się za kogoś  specjalnego. Kogoś  SUPER. Żyje w świecie fantazji na temat swojej doskonałości, wyższości i wyjątkowości. Te fantazje są  częścią jego wypaczonych ‘strategii przetrwania’, wypełniają przepaść pomiędzy rzeczywista osobą z jej brakami i problemami  a wykreowanym superwizerunkiem, maską osoby za którą chce uchodzić. 
  
Wszystko co robi narcyz jest podporządkowane 
jego wyobrażeniu o sobie
jako o istocie wyższej od innych i uprzywilejowanej.

Narcyz jest przekonany o swojej wielkości, niezwykłości, superinteligencji, wszechwiedzy, wszechmocy,   i wszechkompetencji, wyjątkowych talentach lub o swojej i atrakcyjności fizycznej i seksapilu..

Stawia siebie ponad innymi, na pozycji kogoś wyjątkowego,  niepodważalnego autorytetu, championa, lidera, mistrza, herosa, idealnego kochanka,   itp.  Przedstawia siebie jako tego, kto jest we wszystkim ‘najlepszy’, doskonały, niezastąpiony, jest pępkiem świata i  wszystko wie i robi najlepiej.

Może przybierać taką wyższościową postawę w sposób otwarty  i ostentacyjny, (narcyzm tzw. klasyczny/overt)  lub bardziej skryty, introwertyczny, (narcyzm pasywno-agresywny /covert).

Może przejawiać się w przesadnym skupianiu się na swoim ciele i seksualności  (narcyzm somatyczny) lub władzy, pozycji, autorytecie  i dominacji (narcyzm ‘intelektualny ’ lub ‘duchowy’)

Narcyzm somatyczny,  to taki, mówiąc żartobliwie 'mistrz świata pięknie zbudowany' :). Skupiony na ciele i świecie materialnym,  może się ujawniać obsesyjnym skoncentrowaniu na wyglądzie, dbałości o urodę , skupieniu na  seksualnej atrakcyjności,  sprawności fizycznej, zdrowiu, wykwintnym jedzeniu, wymyślnych dietach, itp. Narcyz somatyczny kocha też sławę i pieniądze ponieważ szczególnie dba o wygodę fizyczną materialny komfort. Swój image lubi podkreślać wyrafinowanym kosztownym ubiorem i specyficznym stylem, fryzurą, makijażem.To może być markowy sportowy ubiór, drogi garnitur, designerska kiecka z kosztowną biżuterią, czy jedwabna szata giezło.  Narcyzów somatycznych można spotkać często w show biznesie, wśród sportowców,  w świecie mody, fitnesu, to typowi hedoniści i showmani.  

Narcyz intelektualny lub duchowy będzie sobie kreował wizerunek osoby  wybitnie utalentowanej, wykształconej, wszystkowiedzącej, erudyty, eksperta, specjalisty, człowieka uduchowionego, przywódcy, nauczyciela, niosącego  ideologiczny ‘przekaz’  lub mającego ‘wielką misję’ do spełnienia.
Tacy ludzie mają skłonności stania na świeczniku, na piedestale, i do kontrolowania innych z pozycji duchowego lub intelektualnego autorytetu. Mają  'misje do spełnienia' albo ambicje rządzenia, zostania szefami, doradcami, trenerami, naukowcami,  politykami, rożnego rodzaju liderami, przywódcami i  'guru'.

Narcyz może być somatyczny i intelektualny-duchowy jednocześnie, to się bynajmniej nie wyklucza.

Możliwe są kombinacje  różnych typów np. gwiazdor-piękniś-celebryta,  skupiony na sobie snob-ekscentryk-naukowiec, ‘idealna pani domu’ terroryzująca całą rodzinę, pobożny ‘cierpiętnik na pokaz’’ przekonany skrycie o swoim geniuszu i byciu powołanym do ‘wielkich rzeczy’,  itp. Choć pewne elementy zaburzenia narcystycznego tworzą dość stały i przewidywalny schemat, to każdy narcyz będzie reprezentował trochę inną kombinację cech ze spektrum narcyzmu uzupełnioną o jego indywidualne zdolności, poziom inteligencji/charyzmy, temperament, życiowe role i zainteresowania.

Narcyz  bardzo inteligentny i charyzmatyczny będzie się wspinał po szczeblach kariery  w korporacji lub uczelni, może być liderem politycznym lub religijnym,  lub  realizować swoje ambicje bycia na różnych szczeblach piramidy społecznej,  na ważnych stanowiskach, w centrum zainteresowania, w świetle reflektorów, w mediach, na podium, albo skryty za kulisami pociągając za sznurki.
 Narcyz mniej inteligentny o miernych talentach i charyzmie będzie realizował swoje ambicje i potrzebę dominacji z mniejszym rozmachem, w obrębie  najbliższego grona członków rodziny, kolegów w pracy, wiernych w parafii, członków klubu itp.

Im bardziej ‘prymitywny’ jest narcyz tym bardziej prostackie i ograniczone są jego manipulacje,  tym bardziej w obliczu krytyki, odmowy, kwestionowania jego pozycji będzie  skłonny do wybuchów niekontrolowanej złości, (narcystyczna furia), używania przemocy nie tylko psychicznej ale i fizycznej.

 Narcyz  bardzo wyrafinowany, inteligentny ma bardziej rozwinięte zdolności aktorskie, jego  metody uwodzenia i manipulacji są bardziej wyrafinowane, ma dużą  zdolność zimnego kalkulowania swoich gier i panowania nad reakcjami złości.  Jest skuteczniejszy w uwodzeniu, bardziej przebiegły w osaczaniu swoich licznych  ofiar,   zimnej wykalkulowanej grze intryg, aby zmusić swoje ofiary do uległości i posłuszeństwa. Wobec uwiedzionych i podporządkowanych osób jest raczej skłonny do użycia zawoalowanej przemocy psychicznej, rzadziej fizycznej. Działa bardziej przebiegle i ‘w białych rękawiczkach’. Jest skutecznym graczem.

Wszystkie typy narcyzów są obsesyjnie przewrażliwione na punkcie swego wizerunku i pozycji, dlatego najmniejsza wątpliwość, krytyka, próba weryfikacji  fałszywej fasady  ze strony otoczenia, wzbudza w nich urazę,  gniew i  chęć rewanżu. W zależności od temperamentu i wyrafinowania narcyza może to być  w postaci wybuchu złości,  furii, napadu agresji, poniżania ofiary, emocjonalnego odrzucenia,   czy też jakiejś formy zimnej wykalkulowanej kary, intrygi w celu zdeprecjonowania ofiary a nawet psychicznej ‘tortury’ zaserwowanej w myśl zasady ‘zemsta najlepiej smakuje serwowana na zimno’.

Wspólne dla wszystkich narcyzów jest to że będą oni kreować wyidealizowany, wyolbrzymiony i nieautentyczny wizerunek siebie pod którym ukrywają swoje braki, swoją ciemną stronę, mniej lub bardziej uświadomioną wewnętrzną pustkę.
Wszyscy będą zachowywac się z dużą pewnością siebie i uwodzić ludzi na tę fasadę superosoby po to, by ich następnie wykorzystywać do realizowania swoich narcystycznych ambicji i fantazji. 

   
Narcyzm to zespół zaburzeń występujących w spektrum od lekkiej ego-manii do patologicznych zachowań  graniczących z niebezpieczną socjopatią i psychopatią. Tu też wiec narcyzi różnią się od siebie tym, na ile głęboko  ich struktura osobowości jest zaburzona i toksyczna dla otoczenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz